česky | English

aktuálně - ARCHIV


Rusalka z Vídně on-line

Dne 9. února 2014 bude možno na webu Vídeňské státní opery zhlédnout v přímém přenosu čtvrtou reprízu nové inscenace opery Rusalka, kterou vídeňská scéna uvedla v premiéře 26. ledna tohoto roku. V titulní roli vystoupí Krassimira Stoyanova a jako Princ se představí Michael Schade. Za dirigentským pultem stane Jiří Bělohlávek. Přímý přenos začne v 18 hodin na adrese: http://www.staatsoperlive.com/de/ 

přidáno 5. 2. 2014


přidáno 20. 1. 2014

Nová Rusalka také ve Vídni a Monte Carlu

I v roce 2014 pokračuje rusalkovský boom, který lze v posledních dvou dekádách pozorovat na světových operních jevištích. První premiérou v tomto kalendářním roce bude 24. ledna uvedení koprodukční inscenace Opéra de Monte Carlo a Staatstheater Nürnberg pod taktovkou Lawrence Fostera, o dva dny později představí nové nastudování také vídeňská Staatsoper v hudebním nastudování Jiřího Bělohlávka a v režii německého režiséra a herce Svena-Erica Bechtolfa. Titulní roli ve vídeňské inscenaci ztvární uznávaná bulharská sopranistka Krassimira Stoyanova. V letošním roce jsou zatím ohlášeny nové inscenace Rusalky také v Lyric Opera of Chicago (22. února), Státní opeře Banská Bystrica (14. března) a Slovinském národním divadle v Mariboru (9. května).


Dne 10. listopadu byla zprovozněna anglická verze těchto stránek.

Její vznik by nebyl možný bez finanční podpory The Dvorak Society for Czech and Slovak Music. Velký dík patří také překladatelce, paní Karolině Hughes za nadstandardní pozornost a péči, které překladu rozsáhlých textů věnovala.


V sobotu začíná Dvořákův karlovarský podzim

Jeden z nejstarších hudebních festivalů u nás, Dvořákův karlovarský podzim, zahajuje 14. září svůj 55. ročník. Atraktivní program zahrnuje řadu koncertů a doprovodných akcí za účasti interpretů zvučných jmen, jakými jsou např. dirigent Vladimír Válek nebo houslista Ivan Ženatý. Festival bude zakončen 26. září závěrečným koncertem, na němž bude ve velkém sále hotelu Thermal provedeno jedno z vrcholných duchovních děl Antonína Dvořáka, Requiem. Více informací na webu Karlovarského symfonického orchestru.

přidáno 13. 9. 2013


přidáno 10. 8. 2013

Dvořákova Praha pro mladé posluchače

Vedení MHF Dvořákova Praha zahájilo kampaň, jejímž cílem je přilákat do koncertních síní posluchače mladé generace. Na několika desítkách míst v Praze tak v současné době vznikají různé dvořákovské motivy v podobě graffity a v blízkosti hlavního dějiště festivalu, Rudolfina, se objeví skladatelova facebooková zeď ve fyzické podobě, na níž budou moci návštěvníci psát své příspěvky. Festival také znovu otevírá Klub mladých, který nabízí zvýhodněné vstupné na festivalové akce, a 14. září se v okolí Rudolfina uskuteční tzv. Rodinný den určený pro rodiče s dětmi. Více informací na webových stránkách festivalu.


Dvořákovský cyklus v Národním divadle

Opera Národního divadla v Praze připravuje k Roku české hudby 2014 cyklus koncertů, na nichž zazní čtyři Dvořákova vrcholná vokálně-instrumentální díla (cyklus je v materiálech ND chybně označován jako „kompletní provedení vokálně-instrumentálních děl Antonína Dvořáka“).  Skladby zazní v pořadí, ve kterém vznikly: 13. a 15. dubna 2014 Stabat mater, 16. a 18. května Svatební košile, 28. září Svatá Ludmila a 2. listopadu Requiem. Všechna díla s orchestrem a sborem Národního divadla nastuduje dirigent Jaroslav Kyzlink, sólisté jsou v jednání.  


 

přidáno 6. 7. 2013


přidáno 1. 6. 2013

Památník Antonína Dvořáka slaví 50 let

Dne 20. července, kdy uplyne přesně padesát let od vzniku Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, bude pro návštěvníky připraven slavnostní program zahrnující divadelní představení s účastí sólistů Národního divadla „Kouzelný Dvořák“, zahájení výstavy o historii památníku a možnost návštěvy kostela Nanebevzetí Panny Marie v nedalekém Třebsku. Návštěvníci budou mít pouze v tento den možnost vidět originály vzácných dobových dokumentů včetně Dvořákova dopisu adresovaného na Vysokou.

► více informací na webových stránkách památníku


Další postmoderní Rusalka

12. května uvedla opera v Norimberku premiéru nové inscenace Dvořákovy Rusalky v režii švýcarského režiséra Dietera Kaegiho a v hudebním nastudování Marcuse R. Bosche. Inscenace kombinuje víceméně tradiční prvky včetně některých historizujících kostýmů s artefakty moderní doby, jakými je např. motorka na břehu jezírka nebo česká státní vlajka. Do konce této sezóny je plánováno celkem sedm repríz.

přidáno 17. 5. 2013

 

přidáno 4. 5. 2013

Magdalena Kožená zpívá Biblické písně

1. května se ve Španělském sále Pražského hradu uskutečnil tzv. Evropský koncert, který každoročně v tento den pořádá Berlínská filharmonie v některém kulturně významném evropském městě. Praha byla dějištěm Evropského koncertu již potřetí - v roce 1991 zde orchestr vystoupil se svým tehdejším šéfdirigentem Claudiem Abbadem a v roce 2006 s Danielem Barenboimem. Do programu letošního koncertu byly kromě skladeb Ralpha Vaughana Williamse a Ludwiga van Beethovena zařazeny také Dvořákovy Biblické písně v interpretaci Magdaleny Kožené. Koncert řídil manžel mezzosopranistky, současný šéfdirigent Berlínské filharmonie Simon Rattle. Záznam koncertu lze zhlédnout na webových stránkách České televize.

► záznam koncertu na webu České televize


Cenu Antonína Dvořáka letos získává Jiří Kylián

Po Josefu Sukovi, Ivanu Moravcovi, Jiřím Koutovi a Ludmile Dvořákové byla letos cena Antonína Dvořáka udělena jedné z největších osobností světového baletu, tanečníkovi a choreografovi Jiřímu Kyliánovi. Jeho jméno je nejčastěji spojováno s Nizozemským tanečním divadlem, v němž dlouhodobě působil jako umělecký ředitel. Jeho choreografie pravidelně zařazují na repertoár nejprestižnější světové taneční soubory a Kylián za ně obdržel množství mezinárodních ocenění a vyznamenání. Cenu Antonína Dvořáka každoročně udílí pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha, Akademie klasické hudby.

přidáno 1. 5. 2013


Dvořákova Praha 2013 zveřejnila program

Šestý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha pod vedením nového uměleckého ředitele Marka Vrabce bude tradičně zahájen v den výročí skladatelova narození 8. září a potrvá do 20. téhož měsíce. Novinkou letošního ročníku je tzv. festivalová ouvertura "Po stopách Antonína Dvořáka", která představuje slavnostní provedení skladatelovy Lužanské mše v autentických prostorách lužanského zámku. Mezi největší lákadla šestého ročníku patří recitál klavíristy Evgenije Kissina, dvojí vystoupení violoncellistky Alisy Weilerstein nebo Schumannův klavírní koncert v podání Rafala Blechacze.

Festival také letos pokračuje ve své řadě koncertů velkých vokálně-instrumentálních děl v katedrále sv. Víta - tentokrát zazní slavné Requiem letošního jubilanta Giuseppe Verdiho pod taktovkou šéfdirigenta MET Fabia Luisiho. Z Dvořákova díla byla kromě tradičního Koncertu pro violoncello h moll (zahajovací koncert) a Novosvětské symfonie (závěrečný koncert) do letošního programu zařazena také výše zmíněná Lužanská mše v podání souboru Ensemble Inégal s uměleckým vedoucím Adamem Viktorou, písňový cyklus Cigánské melodie v provedení Adama Plachetky a skladatelova třetí a čtvrtá symfonie v interpretaci pekingského Beijing Symphony Orchestra. Předprodej vstupenek byl zahájen 25. dubna.

► webové stránky festivalu     ► rozhovor s novým uměleckým ředitelem festivalu Markem Vrabcem

přidáno 26. 4. 2013


Hudební festival Antonína Dvořáka 2013

Ve dnech 30. dubna - 11. června 2013 se v Příbrami a okolí koná 45. ročník hudebního festivalu Antonína Dvořáka. Zahrnuje čtrnáct koncertů, na nichž vystoupí mj. Panochovo kvarteto, harfenistka Kateřina Englichová nebo klavíristka Jitka Čechová. Festival bude zakončen provedením Dvořákovy kantáty Svatební košile v interpretaci Severočeské filharmonie Teplice a sólistů Národního divadla pod taktovkou Olivera Dohnányiho. Bližší informace o festivalu zde.

přidáno 13. 4. 2013  

Nová Rusalka v Chicagu

Jedna z trojice nejprestižnějších amerických operních scén, Lyric Opera of Chicago, ohlásila na příští sezónu novou inscenaci Rusalky v hudebním nastudování Sira Andrewa Davise. Britského dirigenta lze považovat za dvořákovského specialistu, mj. na přelomu 70. a 80. let pořídil soubornou nahrávku skladatelových symfonií. Režie nové inscenace se ujme jeden z nejuznávanějších a také nejkontroverznějších operních režisérů současnosti, David McVicar. V titulní roli se představí sopranistka Ana María Martínez, která Rusalku s úspěchem nastudovala již v roce 2009 pro operní festival v Glyndebourne.
 

přidáno 14. 3. 2013  

Velká dvořákovská monografie na českém knižním trhu

Nakladatelství Vyšehrad v těchto dnech vydává obsáhlou monografii německého muzikologa Klause Dögeho Antonín Dvořák: život, dílo, dokumenty, která se v Německu dočkala již dvou vydání (1991 a 1997). V českém překladu, jehož autorkou je Helena Medková, vychází poprvé. Publikace přináší na třistašedesáti stranách čtivý životopis skladatele včetně komentářů k některým dílům s notovými příklady, několik dobových dokumentů (Dvořákova interview pro anglický a rakouský tisk, Dvořákův rozsáhlý článek o Franzi Schubertovi), výbor ze skladatelovy korespondence s nakladatelem Simrockem a několik esejů na dílčí dvořákovská témata. Fundované texty přinášejí moderní pohled na skladatele nezatížený tradičními klišé a jsou doplněny bohatým obrazovým materiálem. Klaus Döge byl všeobecně považován za vynikajícího znalce české hudby, životu a dílu Antonína Dvořáka se věnoval dlouhodobě. Zemřel předčasně roku 2011 ve svých šedesáti letech.

přidáno 15. 2. 2013
 


Cigánské melodie v novém kabátě

Jeden z nejuznávanějších barytonistů současnosti Thomas Hampson spolu s komorním souborem Wiener Virtuosen, složeným z hráčů Vídeňské filharmonie, chystají "miniturné", na němž provedou Dvořákův proslulý písňový cyklus Cigánské melodie v orchestrální úpravě, kerou si objednali u české hudební skladatelky Sylvie Bodorové. Cigánské melodie jsou původně komponovány pro tenor s doprovodem klavíru a Dvořák je vytvořil na objednávku sólisty vídeňské Dvorní opery Gustava Waltera. Bodorová s Hampsonem se nesetkávají poprvé: autorka pro barytonistu již dříve zkomponovala písňový cyklus Lingua Angelorum, který byl ve světové premiéře uveden na loňské Smetanově Litomyšli. Hampson se souborem Wiener Virtuosen provedou novou úpravu Cigánských melodií v průběhu února v Meranu, Bernu, Zurichu, Innsbrucku a Vídni.

přidáno 5. 2. 2013  

Pozvánka na výstavu: „Jak Novosvětská dobyla svět“

K příležitosti 120. výročí vzniku symfonie „Z Nového světa“ byla 20. ledna v pražském Muzeu Antonína Dvořáka zahájena výstava, která návštěvníkům přibližuje okolnosti vzniku skladatelova nejslavnějšího díla, jeho inspirační zdoje, ale i další osudy a vliv na tvorbu jiných autorů. Součástí výstavy jsou Dvořákovy rukopisy, jeho americké skicáře, korespondence a další dobové dokumenty. Výstava potrvá do 23. února 2014.

přidáno 1. 2. 2013 


Česká filharmonie kanadskýma očima

Kanadská režisérka a producentka Barbara Willis Sweete, držitelka několika nominací na cenu Grammy a autorka přímých přenosů z Metropolitní opery, natáčí časosběrný dokument o České filharmonii s pracovním názvem Znovuzrození orchestru. Po dobu dvou let bude sledovat nahrávání kompletu Dvořákových symfonií s Jiřím Bělohlávkem a vývoj vztahů orchestru s novým šéfdirigentem. Součástí dokumentu jsou i úvahy hráčů, Jiřího Bělohlávka a muzikologů o Dvořákově hudbě a její spojitosti s historií orchestru. Dokument vzniká v koprodukci České televize a kanadské společnosti Rhombus Media. Koncem roku 2014 bude vysílán Českou televizí a v jednání je také jeho distribuce do zahraničí.
 

přidáno 18. 1. 2013

Český rozhlas připravuje unikátní dvořákovský projekt

Český rozhlas 3 – Vltava ve spolupráci s hudební agenturou Arco Diva a Kabinetem hudební historie Etnologického ústavu Akademie věd se chystá pořídit kompletní nahrávku Dvořákovy opery Alfred. Jedná se o mimořádný počin, neboť skladatelova operní prvotina z roku 1870 je prakticky zapomenutým dílem: na jevišti byla inscenována pouze jednou (1938 v Olomouci) a studiová nahrávka - s výjimkou předehry - dosud vůbec neexistuje. Jedná se o značně náročný projekt, protože opera dosud ani nebyla vydána tiskem a existuje pouze jediný pramen, z kterého lze vycházet: skladatelova rukopisná partitura, dnes uložená v Muzeu Antonína Dvořáka. V první fázi je třeba autograf, čítající cca 620 stran, převést do digitální podoby, na jejímž základě bude vytvořen provozovací materiál pro jednotlivé orchestrální hlasy. Hudební skladatel Otomar Kvěch vytvoří klavírní výtah pro sbor a sólisty. Muzikologové pod vedením Prof. PhDr. Jarmily Gabrielové se ujmou rekonstrukce německého libreta a jeho včlenění do partitury a klavírního výtahu. Samotná nahrávka by měla vzniknout v průběhu roku 2013.

přidáno 26. 12. 2012  

Dvořákova Armida z Ostravy obletí svět

Zvukový záznam inscenace Armidy z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě přebírá do svého vysílání Evropská vysílací unie (EBU). Díky ní budou mít možnost slyšet tento záznam posluchači v Belgii, Estonsku, Chorvatsku, Japonsku, Německu, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Rumunsku, Spojených státech amerických, Srbsku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku v rámci operní sezóny Euroradia. Na stanici Český rozhlas 3 - Vltava bude záznam odvysílán 24. listopadu od 20:00 hodin. Poté bude zpřístupněn na webu Českého rozhlasu na adrese http://www.rozhlas.cz/klasika/portal/.

přidáno 21. 11. 2012  

Právě vychází komiks o Antonínu Dvořákovi

Vydavatelství Práh přichází s novým titulem v rámci své edice "Největší Češi". Po publikacích o Karlu IV., T. G. Masarykovi a J. A. Komenském vychází formou komiksu další kniha ilustrátorky a grafičky Renáty Fučíkové, tentokrát o Antonínu Dvořákovi. Je určena dětem mladšího školního věku a jejích osmačtyřicet stran je zaplněno asi třemi stovkami obrázků ilustrujících skladatelovy „životní osudy, rodinný život a hledání uměleckého výrazu“, jak obsah shrnuje sama autorka. Všechny osoby, s nimiž se skladatel stýkal a které v knize vystupují, jsou vyobrazeny s maximálním zřetelem k jejich skutečné podobě, stejně jako vyobrazení míst, v nichž se Dvořák pohyboval. Součástí knihy jsou i čtyři "poslechové" dvoustrany, na nichž autorka výtvarnými prostředky zachycuje čtyři konkrétní autorovy skladby: Slovanské tance, Te Deum, Rusalku a Symfonii „Z Nového světa“. Horní stranu knihy lemují faksimile skladatelových rukopisů.

přidáno 12. 11. 2012  

Jiří Bělohlávek chystá s Českou filharmonií dvořákovský cyklus

Jedním z prvních úkolů, které si dirigent Jiří Bělohlávek předsevzal v souvislosti s nástupem do čela České filharmonie, je pořízení nové souborné nahrávky Dvořákových symfonií. Vzorová interpretace kmenového českého repertoáru je podle Bělohlávka hlavní prioritou České filharmonie. „Velkou výzvou pro nás všechny bude postupné nahrávání kompletu Dvořákových symfonií. Již pár měsíců ležím v partiturách a s potěšením studuji i pro mě méně známé symfonie z raného období Dvořákovy tvorby. Poslední souborná nahrávka Dvořákových symfonií byla pořízena Českou filharmonií před čtvrt stoletím s dirigentem Václavem Neumannem. Je to umělecký úkol prvního řádu a já se na něj moc těším.“

Nahrávky jednotlivých symfonií budou vznikat postupně ze záznamů z koncertů abonentních cyklů a měly by být vydány souborně vydavatelstvím Decca. V sezóně 2012 / 2013 jsou na pořadu symfonie č. 1 a 6 (zazní na koncertech 7., 8. a 9. listopadu 2012), symfonie č. 5 a 8 (13. prosince) a symfonie č. 3 a 7 (19., 20. a 21. prosince).
přidáno 29. 9. 2012  

přidáno 14. 9. 2012     nově na webu: u všech děl s účastí orchestru přidána informace o jejich instrumentaci

Dům, ve kterém žil Antonín Dvořák, se probouzí k životu

Vlastník tzv. Dvořákova domu v Žitné ulici v Praze, společnost Armida Real Estate, s.r.o., zahájil rekonstrukci tohoto objektu, v němž skladatel žil a tvořil posledních sedmadvacet let života.

► podrobné informace o historii domu a o rekonstrukci najdete zde

přidáno 19. 8. 2012  

Mezinárodní skladatelská soutěž Antonína Dvořáka

Ve dnech 22. 7. - 30. 7. 2012 proběhl třetí ročník mezinárodní skladatelské soutěže "International Antonín Dvořák Composition Competition". Soutěž je poctou Dvořákovu uměleckému odkazu a jejím cílem je objevovat mladé skladatelské talenty a podporovat jejich další rozvoj. Prezidentem soutěže je skladatelův vnuk Antonín Dvořák III. Soutěž se skládá ze dvou kol, z nichž vzejde vítěz oceněný hlavní cenou "Grand Prize - Antonín Dvořák Award" a v každé ze dvou kategorií (junior a senior) tři ocenění. Odborná porota dále uděluje ceny v dílčích kategoriích (Nejlepší variace/fuga/kánon, Nejlepší komorní skladba ad.). Vítězství v hlavních kategoriích je spojeno s finanční odměnou a s provedením vítězných skladeb na zahajovacím koncertu příštího ročníku soutěže.   

 

► více informací na webu International Antonín Dvořák Composition Competition

přidáno 31. 7. 2012  

Dvořákova hudba na Dvořákově Praze 2012

Dne 12. června byl zahájen předprodej vstupenek na letošní ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha a zároveň byl odtajněn program jednotlivých koncertů. Z díla Antonína Dvořáka letos uslyšíme:

  8. září: Symfonie č. 9 "Z Nového světa" (Orchestre Philhramonique du Luxembourg, Emmanuel Krivine)
  9. září: Symfonie č. 9 "Z Nového světa" (Orchestre Philhramonique du Luxembourg, Emmanuel Krivine)
12. září: Smyčcový kvartet č. 14 As dur (Bennewitzovo kvarteto)
14. září: Othello, symfonická báseň (Česká filharmonie, Ion Marin)
15. září: Suita A dur (Česká filharmonie, Ion Marin)
16. září: Te Deum (Česká filharmonie, Český filharmonický sbor, Kateřina Kněžíková, Svatopluk Sem, Ion Marin)
17. září: Stabat mater (FOK, Pražský filharmonický sbor, S. Houda-Šaturová, M. Lehotský, T. Kružliaková, P. Mikuláš)
18. září: Romantické kusy (Simone Lamsma, Robert Kulek)
19. září: Koncert pro violoncello a orchestr h moll (Staatskapelle Dresden, Zubin Mehta, Isang Enders)
22. září: Symfonie č. 8 G dur (Čeká filharmonie, Petr Altrichter)    
 přidáno 12. 6. 2012 ► Dvořákova Praha 

► starší příspěvky