česky | English

aktuálně - archiv


Dvořák v Americe

Komorní soubor Variace uvede 4. června 2012 na Konzervatoři J. Deyla komponovaný večer s názvem Dvořák v Americe. Kromě Dvořákovy hudby zazní i ukázky z knihy Josefa Švoreckého v podání herečky Veroniky Freimanové.  

přidáno 18. 5. 2012

► více informací na webu Komorního souboru Variace

Národní divadlo moravskoslezské Ostrava: Armida (premiéra 3. května 2012)

► reportáž České televize

► rozhovor s Evou Dřízgovou-Jirušovou (novinky.cz)

► recenze (Opera PLUS)

► Národní divadlo moravskoslezské

přidáno 15. 5. 2012


Moravské divadlo Olomouc: Čert a Káča (premiéra 11. května 2012)

► režisér Václav Věžník o inscenaci (Český rozhlas 3 - Vltava)

► "Vsadili na klasiku a vyhráli" (zpravodajstvi.olomouc)

► recenze a rozhovor s režisérem (Opera PLUS)

► Moravské divadlo Olomouc

přidáno 15. 5. 2012


Biblické písně s Magdalenou Koženou

V těchto dnech přichází na trh nové CD Magdaleny Kožené s Biblickými písněmi Antonína Dvořáka (ve verzi s orchestrem), cyklem Šeherezáda Maurice Ravela a cyklem Rückert-Lieder Gustava Mahlera. Magdalenu Koženou doprovází Berlínští filharmonikové s dirigentem Simonem Rattlem. Podrobnosti jsou k dispozici na webu vydavatelství Deutsche Grammophon.

► Deutsche Grammophon

přidáno 20. 4. 2012


Hudební festival Antonína Dvořáka 2012

Ve dnech 24. dubna - 29. května 2012 se v Příbrami koná 44. ročník hudebního festivalu Antonína Dvořáka. Mezi interprety lze letos najít jména jako Ivan Ženatý, Kateřina Kněžíková nebo Heroldovo kvarteto. On-line objednávky vstupenek jsou dostupné na webu Divadla Antonína Dvořáka (zde).

přidáno 15. 4. 2012 ► Hudební festival Antonína Dvořáka

Rusalka z Bruselu on-line

Až do 26. dubna 2012 je na internetových stránkách bruselského operního divadla La Monnaie ke zhlédnutí záznam inscenace opery Rusalka. Kontroverzní nastudování v koprodukci se Sächsische Staatsoper Drážďany a Opernhaus Graz mělo v Bruselu premiéru v roce 2008 a je dílem norského režiséra Stefana Herheima a dirigenta Ádáma Fischera.

► video on-line zde

přidáno 11. 4. 2012  

Cenu Antonína Dvořáka 2012 získala Ludmila Dvořáková

Jedna z nejvýznamnějších českých operních pěvkyň 20. století, sopranistka Ludmila Dvořáková, převzala 31. března Cenu Antonína Dvořáka, kterou každoročně uděluje Akademie klasické hudby za celoživotní přínos klasické hudbě a popularizaci české hudby v zahraničí. O budoucím nositeli ceny rozhoduje v tajném hlasování Rada akademiků, jejímiž členy jsou např. dirigent Jakub Hrůša, harfenistka Jana Boušková nebo emeritní sólistka opery Národního divadla Libuše Márová. Součástí slavnostího večera, který se konal ve Španělském sále Pražského hradu, byl také recitál klavíristy Lang Langa.  

přidáno 1. 4. 2012  

Neumannův symfonický komplet ze 70. let konečně na CD

Vydavatelství Supraphon poprvé vydává na CD nosičích soubornou nahrávku Dvořákových symfonií s Václavem Neumannem a Českou filharmonií z let 1972 - 1974 (dosud byly na CD k dispozici pouze digitální nahrávky symfonií z 80. let). Starší analogový komplet - nyní digitálně zremasterovaný - vychází na osmi CD spolu s některými dalšími Neumannovými nahrávkami Dvořákovy orchestrální tvorby: Symfonickými variacemi, koncertními předehrami (V přírodě, Karneval a Othello) a erbenovskými symfonickými básněmi (Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat a Holoubek).

► recenze titulu zde
 

přidáno 12. 3. 2012  

► "Operní skandál v Londýně: Dvořákova Rusalka poprvé v Covent Garden" (Opera Plus, 29. 2. 2012)
►  recenze nové inscenace Rusalky v Národním divadle Brno (Opera Plus, 28. 2. 2012)
►  recenze nové inscenace Rusalky v Ústí nad Labem (Opera Plus, 7. 2. 2012)

přidáno 7. 3. 2012

„INDIÁN“ – DVOŘÁKŮV AMERICKÝ SEKRETÁŘ J. J. KOVAŘÍK

 

V období 27. 1. 2012 - 6. 1. 2013 se v pražském Muzeu Antonína Dvořáka koná výstava věnovaná Josefu Janu Kovaříkovi. Čechoameričan, který během skladatelova působení ve Spojených státech amerických zastával neoficiální funkci jeho asistenta, strávil s Dvořákem téměř tři roky života a později významně přispěl k poznání okolností skladatelova amerického pobytu. Výstava dokumentuje vzájemný vztah Dvořáka a Kovaříka prostřednictvím osobních předmětů, fotografií a korespondence.  

přidáno 19. 2. 2012  ► web Národního muzea - Českého muzea hudby

Rumunsko k poctě Antonína Dvořáka

Rumunská elektronická scéna vzdává netradičním způsobem hold k loňskému 170. výročí narození skladatele Antonína Dvořáka, které připadá na 8. září. Na výzvu ředitele Českého centra v Bukurešti Reného Kubáška vytvořit bez žánrového omezení soutěžní remix Dvořákova díla reagovaly přes tři desítky rumunských hudebníků. Jejich díla (k poslechu zde) zaznamenala na internetu téměř 10.000 přehrání. Projekt v bukurešťském Českém centru vyvrcholí 1. února akcí Dvořák Remixed Listening Party. Zde se zároveň uskuteční křest nahrávky Dvořák Remixed, která vychází na rumunském nezávislém labelu Local Records. Současně bude také oznámeno jméno autora vítězného remixu vybraného rumunsko-českou odbornou porotou. Jeho autor obdrží od Českého centra mimo jiné třídenní pobyt v Praze. V rámci Dvořák Remixed Listening Party připravilo České centrum malý sál, ve kterém budou znít Dvořákovy skladby z vinylů, doprovázené projekcemi z dob počátku kinematografie. (zdroj: ČTK)

přidáno 31. 1. 2012  

► nově na webu: text Dvořákovy studie o Franzi Schubertovi

Koncertní provedení Jakobína v Londýně

Jiří Bělohlávek se "svým" BBC Symphony Orchestra a mezinárodním ansámblem sólistů nastudoval Dvořákovu operu Jakobín, která zazní v koncertním provedení 4. února 2012 v londýnské Barbican Hall. V hlavních rolích vystoupí Svatopluk Sem jako Bohuš, Dana Burešová jako Julie a Jaroslav Březina jako Benda. Spoluúčinkuje sbor BBC Singers a dětský sbor Trinity School. Nepočítáme-li Rusalku, patří Jakobín na zahraničních scénách k relativně úspěšným Dvořákovým operám. Zatím byl uveden v Lublani, Záhřebu, Barceloně, Mannheimu, Berlíně, Drážďanech, Essenu, Výmaru, Londýně, Wexfordu, Edinburghu a Washingtonu, ve všech případech až po skladatelově smrti.

přidáno 29. 1. 2012  

 ► nově na webu: soupis inscenací opery Rusalka od světové premiéry v roce 1901 po současnost

Stabat mater a Svatá Ludmila v Brně

Operní soubor Národního divadla Brno uvede v dubnu 2012 dva mimořádné koncerty, na nichž zazní Dvořákova oratorní díla Stabat mater (3. dubna) a Svatá Ludmila (15. dubna). Zejména uvedení Svaté Ludmily lze považovat za výborný dramaturgický počin, neboť se jedná o dílo, které se na koncertních pódiích neobjevuje příliš často. Sólisté: Richard Novák, Pavla Vykopalová, Peter Berger, Marlene Lichtenberg, Petr Levíček. Orchestr a sbor Národního divadla bude dirigovat Jaroslav Kyzlink.

 

přidáno 26. 1. 2012               ► web Národního divadla Brno

Rusalka poprvé v londýnské Covent Garden

Na 27. února 2012 je ohlášena premiéra Dvořákovy Rusalky v jednom z nejprestižnějších operních domu, londýnské Covent Garden. Bude to vůbec poprvé, kdy se zde tato Dvořákova opera objeví ve scénické podobě; jediné předchozí nastudování (2003, Charles Mackerras) bylo pouze koncertní. Současná inscenace nicméně není úplně nová, jedná se o nastudování, které režiséři Jossi Wieler a Sergio Morabito vytvořili již v roce 2008 pro salzburgský festival. Zatímco v Salzburgu byl dirigentem Franz Welser-Möst, k novému hudebnímu nastudování v Londýně byl přizván mladý kanadský dirigent Yannick Nézet-Séguin. V titulní roli se představí finská sopranistka Camilla Nylund.

 

 
přidáno 26. 1. 2012                                                   ► další informace o inscenaci na oficiálním webu Royal Opera House

přidáno 25. 1. 2012  ► fotografie z nové inscenace Rusalky v Tokiu (premiéra 23. listopadu 2011)

Dvě nové inscenace Rusalky na domácích jevištích

Na začátku roku 2012 se na domácích operních scénách představují hned dvě nové inscenace Dvořákovy Rusalky. První z nich měla premiéru 20. ledna v Severočeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem v hudebním nastudování dirigenta Milana Kaňáka a její režisérkou je Irena Žantovská. Své pojetí opery komentuje v rozhovoru pro Chomutovský deník zde. S novou inscenací, jejíž premiéra je ohlášena na 24. února, přichází rovněž Národní divadlo Brno v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka a s režií Vladimíra Morávka. Rozhovor s režisérem je k dispozici zde
 

přidáno 24. 1. 2012   

 

► dokument České televize "Glóbus Antonína Dvořáka  

► dokument České televize o festivalu Dvořákova Praha 2011 

přidáno 1. 1. 2012            

Filmová adaptace Rusalky v režii Václava Kašlíka vyjde na DVD

Vydavatelství Filmexport Home Video připravuje po pětiletém odkladu vydání DVD s filmovým přepisem Dvořákovy opery Rusalka v režii Václava Kašlíka z roku 1962. Po televizním zpracování z roku 1975 (režie Bohumil Zoul) a filmové adaptaci z roku 1977 (režie Petr Weigl) se jedná již o třetí filmovou Rusalku, která se objeví na DVD. Vydání Kašlíkovy Rusalky lze považovat za oceněníhodný počin, neboť film, který měl svoji premiéru v kinech v květnu roku 1963 a záhy se objevil i na obrazovkách tehdejší Československé televize, výrazně ovlivnil vnímání této opery pro celou generaci diváků. Z televizního vysílání se však později vytratil a teprve v poslední době ho bylo možno znovu zhlédnout na kabelové televizi CS Film. DVD se objeví na pultech v polovině února 2012.

přidáno 24. 12. 2011 

► více o filmu + videoukázka 


Requiem za Václava Havla

V pátek 23. 12. při zádušní mši za bývalého prezidenta Václava Havla zazní v pražské katedrále sv. Víta Requiem Antonína Dvořáka. Dílo zahraje Česká filharmonie za řízení Jiřího Bělohlávka.   

přidáno 20. 12. 2011 Nové nastudování Rusalky v Japonsku

23. listopadu 2011 uvede tokijské Nové národní divadlo premiéru Dvořákovy Rusalky. Zatímco na evropských scénách dílo v posledních dvou desetiletích zaznamenalo desítky uvedení, v Japonsku byla Dvořákova opera inscenována zatím pouze jednou, v roce 1959.  A to přesto, že Dvořák patří v Japonsku mezi dlouhodobě nejhranější autory evropské klasické hudby. Hudební nastudování je dílem českého dirigenta Jaroslava Kyzlinka, jevištní podoba inscenace je do Tokia přenesena z nedávné produkce Norské opery v Oslo, kde ji vytvořil režisér Paul Curran.

Obsazení: Rusalka: Olga Guryakova, princ: Peter Berger, vodník: Mischa Schelomianski, ježibaba: Brigit Remmert, cizí kněžna: Brigitte Pinter, lesní žínky: Ando Fumiko, Ikeda Kaori, Shimizu Kasumi, hajný: Inoue Ryoji, kuchtík: Kanoh Etsuko, lovec: Teruya Mutsumi; sbor Tokijského Nového národního divadla, Tokijská filharmonie.
přidáno 14. 11. 2011 

Výstava Antonín Dvořák - život a tvorba v Galerii Portheimka

Městská část Praha 5 ve spolupráci s památníkem Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami připravila výstavu, která prostřednictvím historických dokumentů (fotografií, dopisů, rukopisů hudebních děl) mapuje skladatelovu tvorbu od absolventské práce na varhanické škole až po operu Rusalka. Jako doprovodný program je promítán filmový dokument "Dvořák na Vysoké" a filmové zpracování Rusalky z roku 1977 v režii Petra Weigla. 

trvání výstavy: 4. října - 4. listopadu 2011
otevírací doba: denně kromě pondělí 13.00 - 18.00 hod.

 
přidáno 10. 10. 2011   ► videoreportáž z vernisáže

► záznam rozhovoru s režisérem Jiřím Heřmanem o nové inscenaci Jakobína v Národním divadle (Český rozhlas 3 - Vltava, 30. 9. 2011)
přidáno 30. 9. 2011 ► recenze inscenace (Opera PLUS, 9. 10. 2011) 

Recenze koncertů festivalu Dvořákova Praha 2011 na serveru Opera PLUS:

► 8. 9. 2011 - zahajovací koncert (Česká filharmonie, James Gaffigan, Alice Sara Ott)

► 11. 9. 2011 (Slovenská filharmonie, Massimo Zanetti, Baiba Skride)

► 12. 9. 2011 (Filarmonica della Scala, Daniel Harding)

► 14. 9. 2011 (Joseph Calleja, Martin Katz)

► 15. 9. 2011 (Ion Marin, Lukáš Vasilek, Česká filharmonie, Pražský filharmonický sbor, sólisté)

► 18. 9. 2011 (Symfonický orchestr WDR Kolín nad Rýnem, Jukka-Pekka Saraste, Håkan Hardenberger)

► 20. 9. 2011 (Královská liverpoolská filharmonie, Vasily Petrenko, Lukáš Vondráček)

► 23. 9. 2011 (Midori, Česká filharmonie, Petr Altrichter)

► 24. 9. 2001 - závěrečný koncert (Rotterdamská filharmonie, Yannick Nézet-Séguin, Truls Mørk)

přidáno 25. 9. 2011  

 

Cenu Antonína Dvořáka letos obdržel Jiří Kout

 

Akademie klasické hudby, pořadatel hudebního festivalu Dvořákova Praha, uděluje každoročně cenu jedné významné osobnosti, "která se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužila o propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí". Letos byla cena udělována potřetí a po houslistovi Josefu Sukovi a klavíristovi Ivanu Moravcovi se jejím držitelem stal dirigent Jiří Kout. Během své dlouholeté umělecké dráhy působil na předních evropských i zámořských operních scénách včetně Metropilitní opery v New Yorku. Je mj. považován za vynikajícího znalce a interpreta Janáčkova díla. Kout ocenění převzal 7. září, v předvečer zahájení festivalu.

Jiří Kout, který v současné době působí jako šéfdirigent Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, k udělení ceny poznamenal, že před jménem Antonína Dvořáka cítí velkou pokoru a že kdyby byla na cenu vypsána soutěž, nikdy by neměl odvahu se do ní přihlásit: "Její pořadatelé Ivanem Moravcem a Josefem Sukem nasadili laťku hodně vysoko a já jsem tu laťku dnes trochu podběhl." Podobu ceny Antonína Dvořáka navrhl přední český designér Prof. ak. arch. Jiří Pelcl, realizaci provedla sklárna Moser. Cena má podobu stylizovaného kontrabasu, její výška je 40 cm a je vyrobena z křišťálu.
přidáno 20. 9. 2011

Týden s Dvořákem

Český rozhlas 3 - stanice Vltava připravuje na druhý zářijový týden mimořádné vysílání ke 170. výročí narození Antonína Dvořáka.

Pestrá dramaturgie nabídne množství skladatelovy hudby v provedení špičkových dvořákovských interpretů (Rostropovič, Suk), přímé přenosy koncertů z míst spojených s Dvořákovým pobytem (Vysoká u Příbrami, Lužany, Nelahozeves), kritická hodnocení nahrávek Dvořákových děl a vzácné archivní záznamy, na nichž o Dvořákovi hovoří jeho synové Antonín a Otakar nebo skladatelův životopisec Otakar Šourek a malíř Max Švabinský.
přidáno 29. 8. 2011 ► podrobný program vysílání

Oslavy Dvořákova výročí ve Spojených státech

V souvislosti se 170. výročím narození Antonína Dvořáka se v hlavním městě USA během září a října koná festival s názvem Mutual Inspirations Festival 2011 - Antonín Dvořák. Hlavním organizátorem akce je Velvyslanectví ČR ve Washingtonu. Festival začíná v den Dvořákova výročí, 8. září, závěrečný koncert se koná v den státního svátku ČR, 28. října. Festival klade důraz na vzájemné inspirace české a americké kultury a zahrnuje řadu akcí rozmanitého charakteru: koncerty "klasického" i poněkud alternativního střihu, přednášky a dokonce i módní přehlídku. Kromě Dvořákovy hudby zazní také díla jeho amerických žáků (Harry T. Burleigh, Will Marion Cook, Rubin Goldmark), stejně jako autorů, kteří na tradici Dvořákovy americké školy přímo navazovali (George Gershwin, Duke Ellington).

Z dalších akcí stojí za pozornost např. světová premiéra díla současného amerického autora Charley Gerarda s názvem "Dvořák Jazz Dances", inspirovaného Dvořákovými Slovanskými tanci, recitál renomovaného varhaníka Pavla Kohouta, který ve washingtonské Národní katedrále přednese mj. varhanní úpravu Novosvětské symfonie, nebo závěrečný koncert, zahrnující Dvořákovo Te Deum a Janáčkovu Glagolskou mši v provedení Cathedral Choral Society. 
přidáno 27. 8. 2011 ► více informací o festivalu

Cyklus "Dvořákova tvorba pro čtyřruční klavír" na Vltavě

Počínaje datem 2. září bude osm pátečních večerů na stanici ČRo3 - Vltava věnováno poněkud upozaďované Dvořákově tvorbě pro čtyřruční klavír. V cyklu pořadů, které připravil expert na dvořákovskou diskografii Martin Jemelka, postupně zazní všechny skladatelovy opusy psané původně pro čtyřruční klavír, stejně jako Dvořákovy vlastní nebo autorizované úpravy dalších děl. Čas vysílání: 22:00 - 22:40.

2. 9.: Smyčcová serenáda E dur, op. 22 (Pražské klavírní duo)
          Dva menuety pro klavír, op. 28 (Kölner Klavierduo)

9. 9.: Dechová serenáda d moll, op. 44 (Pražské klavírní duo)
          Slovanská rapsodie č. 2 g moll, op. 45 (Kölner Klavierduo)

16. 9.: Slovanské tance, op. 46 (Martin Kasík a Kristina Krkavcová)

23. 9.: Slavnostní pochod C dur, op. 54, Silhouettes, op. 8 (Kölner Klavierduo)
            Polonéza Es dur, B. 508bis (Pražské klavírní duo)

30. 9.: Legendy, op. 59 (Duo Crommelynck)

7. 10.: Scherzo capriccioso, op. 66 (Kölner Klavierduo)
            Ze Šumavy, op. 68 (Věra a Vlastimil Lejskovi)

14. 10.: Slovanské tance, op. 72 (Silke-Thora Matthies, Christian Köhn)

21. 10.: Symfonie č. 9 e moll, op. 95 (Pražské klavírní duo)


 
přidáno 9. 8. 2011

Zemřela Milada Šubrtová

Dne 1. srpna 2011 zemřela ve věku sedmaosmdesáti let legendární česká sopranistka Milada Šubrtová. Dlouhých třiačtyřicet let byla sólistkou Národního divadla, četné nabídky na zahraniční angažmá odmítala. V roce 1999 jí byla udělena cena Thálie za celoživotní mistrovství. Vedle mnoha rolí českého a světového repertoáru je její jméno spojováno zejména s Dvořákovou Rusalkou. Interpretaci této postavy Šubrtová přivedla k těžko překonatelnému mistrovství. Pěvecké umění Milady Šubrtové je zachyceno na mnoha nahrávkách, z Dvořákova díla se dále jedná např. o postavu Armidy ze stejnojmenné opery nebo o part Cizí kněžny ve filmové podobě Rusalky z roku 1977. 

přidáno 2. 8. 2011    

Nová inscenace Dvořákovy Armidy po dvaceti letech v Ostravě

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě ohlásilo na příští sezónu premiéru neprávem opomíjené Dvořákovy opery Armida. V Ostravě se skladatelovo poslední jevištní dílo objevilo zatím pouze dvakrát - v letech 1941 a 1991. Nová inscenace, jejíž premiéra je stanovena na 3. května 2012, má vzniknout pod režijním vedením Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování Roberta Jindry. Pro titulní roli je počítáno s alternací Dana Burešová / Eva Dřízgová-Jirušová / Maria Kobielska. V roli rytíře Rinalda se představí Tomáš Černý a Valentin Prolat, v roli čaroděje Ismena se bude střídat Jakub Kettner s Ivanem Kusnjerem.   

přidáno 31. 7. 2011   

  

Zemřel Josef Suk

V nedožitých dvaaosmdesáti letech zemřel 7. července 2011 po dlouhé nemoci vynikající český houslista, vnuk skladatele Josefa Suka a pravnuk Antonína Dvořáka, Josef Suk. Jeden z nejvýznamnějších českých interpretů posledních desetiletí vystupoval po celém světě s řadou předních orchestrů a dirigentů, u nás i v zahraničí působil jako pedagog a během své kariéry pořídil řadu vynikajících nahrávek, z nichž mnohé jsou ověnčeny prestižními cenami. V roce 2002 obdržel ve Francii nejvyšší státní vyznamenání, Řád čestné legie. Suk byl oddaným tlumočníkem pradědečkova díla, interpretaci některých jeho skladeb vypracoval do vzorové podoby a řadu z nich opakovaně nahrával. Týká se to především dvou vynikajících supraphonských nahrávek Dvořákova houslového koncertu s Karlem Ančerlem (1963) a Václavem Neumannem (1978), které představují snad vůbec nejlepší zvukové záznamy tohoto díla.  

přidáno 7. 7. 2011   

Kontroverzní inscenace Rusalky na blu-ray 

Právě v těchto dnech přichází na trh záznam inscenace Dvořákovy Rusalky, která měla premiéru v Bavorské státní opeře 23. října 2010. Opera byla provedena v hudebním nastudování Tomáše Hanuse a s lotyšskou sopranistkou Krístine Opolaís v titulní roli. Postmoderní režijní pojetí Martina Kušeje, které se zcela vzdaluje české inscenační tradici, vzbudilo značné kontroverze a rozdělilo diváky na dva nesmiřitelné tábory. Nosič je zatím dostupný pouze na zahraničních e-shopech.

► recenze inscenace na serveru Opera PLUS 
► rozhovor s dirigentem Tomášem Hanusem na serveru Opera PLUS

přidáno 30. 6. 2011  

Nové nastudování Jakobína v Národním divadle
 

Po dlouhých jedenácti letech od derniéry inscenace Josefa Průdka se na scénu Národního divadla vrací Dvořákova opera Jakobín, tentokrát v režii odstupujícího šéfa opery Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Tomáše Netopila. V roli Bohuše z Harasova alternují Roman Janál, Jakub Kettner a Svatopluk Sem, v roli Julie se představí Dana Burešová, Maria Kobielska a Jitka Svobodová, postavu učitele Bendy ztvární Vladimír Doležal, Jan Ježek a Jan Markvart (úplné obsazení viz web Národního divadla). Premiéra nového nastudování je plánována na 8. října 2011. Od svého prvního uvedení v roce 1889 se Jakobín na scéně Národního divadla dočkal již dvanácti inscenací s celkovým počtem 1032 představení.

přidáno 20. 6. 2011  

Výstava "Rusalka" ve Vysoké

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami otevírá ve svých prostorách výstavu ke 110. výročí světové premiéry opery Rusalka. Výstava mapuje postup práce na díle od počáteční korespondence skladatele s libretistou Jaroslavem Kvapilem až po premiéru 31. 3. 1901 v Národním divadle. Důraz je kladen na prostředí Vysoké, kde vznikla podstatná část partitury, jako na významný inspirační zdroj pro vznik díla. Návštěvníci si budou moci prohlédnout mj. skladatelovy rukopisy, korespondenci a množství dobových fotografií v konfrontaci s podobou současných inscenací opery na světových scénách.

místo konání: Památník Antonína Dvořáka, Vysoká u Příbrami
termín konání: 11. 6. - 31. 8. 2011
► otevírací doba a další informace

přidáno 6. 6. 2011  

Velká výstava ke 170. výročí narození Antonína Dvořáka

České muzeum hudby připravilo mimořádnou výstavu ke kulatému dvořákovskému výročí. Multimediální expozice představí návštěvníkům život a dílo skladatele a odhalí nové skutečnosti vztahující se k této mimořádné osobnosti české a světové hudby. Projekt je unikátní svým rozsahem a jedinečností vystavených předmětů z fondů Dvořákova muzea. Kromě skladatelových osobních předmětů a soukromé korespondence budou také vystaveny originály partitur některých skladeb, mj. autograf Novosvětské symfonie.

místo konání: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1
termín konání: 8. 6. 2011 - 29. 2. 2012   

přidáno 28. 5. 2011 ► otevírací doba a další informace  


Čtrnáctkrát Rusalka
 

K příležitosti 110. výročí světové premiéry opery Rusalka, které připadá na 31. března 2011, připravil Český rozhlas 3 - Vltava téměř dvouhodinový pořad věnovaný nahrávkám Dvořákovy slavné opery. Zazní ukázky z celkem 14 nahrávek různých dirigentů: Josepha Keilbertha (1948), Jaroslava Krombholce (1952), Felixe Prohasky (1954), Zdeňka Chalabaly (1961), Bohumila Gregora (1976), Libora Peška (1977), Václava Neumanna (1983, 1987), Marka Eldera (1984), Alexandra Rahbariho (1997), Charlese Mackerrase (1997), Jamese Conlona (2002), Richarda Hickoxe (2007) a Jiřího Bělohlávka (2009). Pořad připravil a uvádí expert na dvořákovskou diskografii Martin Jemelka, do programu stanice Vltava je pořad zařazen na středu 30. března ve 20:00 hodin.

 

přidáno 24. 3. 2011  

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha počtvrté

V den 170. výročí skladatelova narození, 8. 9. 2011, bude zahájen čtvrtý ročník festivalu Dvořákova Praha, který v sedmnácti dnech přinese množství (nejen) Dvořákovy hudby v podání renomovaných českých a zahraničních interpretů.

Z Dvořákova bohatého skladatelského odkazu na tomto ročníku festivalu zazní mimo jiné 5., 7. a 9. symfonie, Houslový koncert a moll, Slovanské tance či symfonická báseň Holoubek. Mimořádný zážitek slibuje provedení Requiem v katedrále sv. Víta (dirigent Ion Marin) nebo závěrečný koncert festivalu s Violoncellovým koncertem h moll s vynikajícím sólistou Trulsem Mørkem a vycházející hvězdou dirigentského nebe, Kanaďanem Yannickem Nézet-Séguinem. V rámci festivalu se také uskuteční přednáška německého muzikologa Klause Dögeho na téma "Aspekty vnímání tvorby Antonína Dvořáka v Německu" a předání Ceny Antonína Dvořáka za propagaci české klasické hudby.
 
přidáno 16. 3. 2011 ► webové stránky festivalu Dvořákova Praha

Výstava "Diplomy Antonína Dvořáka"

Muzeum Antonína Dvořáka připravilo v souvislosti s letošním 170. výročím Dvořákova narození výstavu, na které prezentuje množství diplomů a čestných členství, které byly skladateli uděleny různými významnými hudebními a vědeckými institucemi, univerzitami, uměleckými spolky atd. Tyto dokumenty, které dokládají mimořádnou úctu prokazovanou skladateli již za jeho života, nebyly dosud nikdy vystaveny. Kromě významu spojeného se skladatelovou osobností jsou cenné také jako doklad výtvarného stylu své doby. Výstava trvá od 11. ledna 2011 do 8. ledna 2012.
 

přidáno 27. 1. 2011  

 


Do nového roku s Dvořákem

 

Česká televize uvede 1. ledna 2011 od 20 hod. na programu ČT2 záznam Dvořákovy opery Čert a Káča. Jedná se o současnou inscenaci Národního divadla, která měla premiéru v roce 2003. V hlavních rolích účinkují Jaroslav Březina jako ovčák Jirka, Kateřina Jalovcová jako Káča a Luděk Vele jako čert Marbuel. Scéna a kostýmy jsou dílem výtvarníka Adolfa Borna.

přidáno 17. 12. 2010

 


Královna houslí bude hrát Dvořáka

Zřejmě nejvýznamnější houslistka současnosti, Anne-Sophie Mutter, provede v lednu na sérii koncertů Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a moll. Spoluúčinkují Berlínští filharmonikové se svým šéfdirigentem Simonem Rattlem. Koncerty se uskuteční v Berlíně (19. 1., 20. 1. a 21. 1.), Dortmundu (24. 1.) a Baden-Badenu (25. 1.).

 

přidáno 12. 12. 2010

 

 

V USA by měl vzniknout film o Antonínu Dvořákovi

Herečka a producentka Lenora May přišla se záměrem natočit film pojednávající o pobytu Antonína Dvořáka ve Spillville (Iowa). Scénař vytvořil Craig Heller, nositel ceny Emmy za televizní tvorbu. Natáčení by mělo probíhat v létě či na podzim příštího roku a film by měl být dokončen v roce 2012, kdy by měl být představen na filmové přehlídce Mutual Inspiration, na jejímž financování se podílí i Česká republika. Podle Mayové mají filmaři zájem natáčet přímo v autentickém prostředí Spillville. Pro obsazení hlavní role se prý uvažuje o Tomu Hanksovi, Robinu Williamsovi nebo Jeffu Bridgesovi. Není úplně jasné, jak věrohodně bude film zobrazovat epizodu ze skladatelova života - přestože tvůrci deklarují, že bude založen na skutečných událostech, v anotaci filmu se uvádí, že Dvořák "trpící tvůrčí krizí přišel v létě 1893 do malého farmářského městečka Spillville v Iowě, zachránil město před zánikem a město zachránilo Dvořáka." Ve skutečnosti samozřejmě nemůže být o žádné tvůrčí krizi řeč: jedná se o rok, ve kterém vznikla Novosvětská symfonie, Americký kvartet a Kvintet Es dur. Stejně tak je nesmyslné i tvrzení, že Dvořák zachránil Spillville před zánikem. Obec českých imigrantů měla těžké začátky dávno za sebou a v době skladatelova pobytu doslova rozkvétala. Film už má také své oficiální internetové stránky, zatím ve velmi skromné podobě:

► Spillville: The Movie

 přidáno 19. 11. 2010  

Sir Charles Mackerras: "Ze srdce miluji Dvořákovu hudbu..."

Jako pocta nedávno zesnulému Siru Charlesu Mackerrasovi vychází u Supraphonu dva tituly představující komplet dirigentových nahrávek české orchestrální hudby pro toto vydavatelství. První komplet obsahuje snímky skladeb Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů, druhý je věnován Bedřichu Smetanovi a Antonínu Dvořákovi. Dvořákovské nahrávky v rozsahu pěti CD už většinou v minulosti vyšly samostatně, výjimku tvoří koncertní předehra V přírodě, která se zde objevuje poprvé.

CD 1: Slovanské tance I. a II. řada; CD 2: Symfonické variace, Symfonie č. 6;
CD 3: Symfonie č. 8 a 9; CD 4: Legendy, Scherzo capriccioso, V přírodě;
CD 5: Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat, Holoubek
 

přidáno 6. 11. 2010

 


Weiglova Rusalka konečně na DVD

 

Na 27. 10. 2010 je ohlášeno vydání DVD s legendárním filmovým přepisem opery Rusalka v režii Petra Weigla. Ve vizuálně i hudebně mimořádně působivém snímku z roku 1977 v hlavních rolích účinkují Magda Vášáryová s hlasem Gabriely Beňačkové a Milan Kňažko s hlasem Petera Dvorského. Hudebního nastudování se ujal Libor Pešek.
 

 

přidáno 24. 9. 2010

 ► recenze DVD na www.operaplus.cz